Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Tags

Komputery panelowe

Komputery panelowe to odpowiedź producentów na specjalistyczne i zarazem specyficzne potrzeby tych obszarów rynku, gdzie standardowe PC nie mają racji bytu. W wielu firmach – głównie przemysłowych, jak również w sektorze obronnym oraz medycynie do sprawnej pracy niezbędne są proste w obsłudze, niewielkie i zarazem wytrzymałe komputery, które będą posiadały możliwość sterowania dotykiem. Jednostki te miałyby przede wszystkim obsługiwać dedykowane oprogramowanie i aplikacje informatyczne – głównie systemy typu SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) oraz inne szeroko pojmowane systemy ERP (Enterprise Resource Planning). Uwzględniając te potrzeby wielu producentów postawiło na produkcję uniwersalnych oraz dedykowanych komputerów składających się z jednostki centralnej oraz dotykowego panelu operatorskiego.

 

 

IMG 001a

 

Komputer panelowy składa się z jednostki centralnej zintegrowanej z panelem operatorskim, który stanowi ekran dotykowy – najczęściej wykonywany w technologii pojemnościowej lub rezystancyjnej. Główną cechą tego typu urządzeń jest integracja elementów składowych komputera w małej, pyło i wodoszczelnej obudowie, która łatwo wmontować w inną konstrukcję. Najczęściej wpisują się one w klasę szczelności od IP64 do IP67 i charakteryzują się możliwością pracy w temperaturach od 0 do 60 stopni Celsjusza.

Przemysłowe komputery panelowe – mimo znacznie mniejszych rozmiarów oraz większej odporności na czynniki zewnętrzne – pod względem osiągów nie ustępują niczym standardowym PC. Wyposażone są najczęściej w 4 do 8 GB RAMU, dysk twardy HDD lub SSD o pojemnościach od 64 do 1TB, wydajne procesory popularnych producentów - Intel lub AMD i najczęściej zintegrowane karty graficzne. Wydajność komputera można najczęściej bez większych problemów podnieść – dołożenie kości RAM lub podmiana dysku z reguły nie wymaga wsparcia profesjonalnego serwisu i jest możliwa w ramach wewnętrznej obsługi informatycznej firmy.

Jednym z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych tego typu jednostek są liczne porty, które powinny dawać szerokie możliwości konfiguracji i integracji w ramach sieci. Komputer panelowy powinien posiadać przede wszystkim porty szeregowe, Ethernet, USB, a także porty pozwalające na integrację z urządzeniami audio i wideo (hdmi, vga). Jednostki te najczęściej mogą pracować zarówno na systemach Linux, jak i Windows.

Zastosowanie komputerów panelowych

Komputery panelowe znalazły szerokie zastosowanie zarówno w sektorze prywatnym, jak i w usługach publicznych. Powstały głównie z myślą o przemyśle, gdzie służą do obsługi linii produkcyjnych – jednak z czasem przeniknęły również do obsługi klienta, gdzie stosuje się je jako kioski informacyjne, czy punkty POS. Urządzania te są również coraz powszechniejsze w transporcie – w tym przypadku najczęściej służą do bezpośredniej obsługi pojazdu lub zintegrowanych z nim elementów (np. chłodni). Komputery panelowe można znaleźć również na dworcach, w komunikacji publicznej, na kolei lub lotniskach, gdzie wspomagają sprzedaż biletów i przepływ informacji.

Wybór komputera panelowego – o czym warto pamiętać?

Przemysłowe komputery panelowe to urządzenia o dużych możliwościach personalizacji parametrów, przez co przed dokonaniem wyboru powinniśmy dobrze określić nasze potrzeby. Przede wszystkim warto zastanowić się w jakich warunkach będzie pracował nasz komputer i pod tym kątem zadecydować, czy jednostka musi spełniać wygórowane standardy wodo i pyłoszczelności, czy też wystarczy nam podstawowa ochrona. Kolejnym elementem jest przeznaczenie i związany z tym system operacyjny oraz jego wymogi. Jest to szczególnie ważne kryterium, które pozwoli określić niezbędne, minimalne wymagania względem procesora, dysku, czy pamięci RAM. Kolejną kwestią o której warto pamiętać jest wygoda użytkowników, która przekłada się na wydajność pracy. Komputer powinien bowiem posiadać odpowiednio dostosowany do warunków ekran, który umożliwia np. obsługę w rękawiczkach, obsługę multi touch, czy też technologię ograniczającą problemy z detekcją powstałe na skutek wilgoci lub kurzu. Budowa ekranu i rozwiązanie, na którym został on oparty również powinny być dostosowane do tego jak mocno będzie eksploatowany – warto pod tym kątem zwrócić uwagę zarówno na wytrzymałość i możliwość wymiany zużytych elementów, jak również koszty serwisu.

 

Reasumując należy stwierdzić, że współcześnie komputery panelowe pod kątem parametrów technicznych niczym nie ustępują zwykłym PC-tom, jednakże są od nich znacznie bardziej wytrzymałe i w wielu przypadkach wygodniejsze. Z racji tego, że są to z reguły urządzenia intensywnie eksploatowane to warto, by ich wybór był dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb użytkownika.